‘Al het onschuldige bloed dat op aarde vergoten is zal jullie worden aangerekend, vanaf het bloed van Abel, de rechtvaardige, tot het bloed van Zecharja, de zoon van Berechja, die jullie vermoord hebben tussen het heiligdom en het brandofferaltaar.’ (Woorden van Jezus tegen de ‘kerkleiders’ van die tijd, zoals we die lezen in Matteüs 23 : 29-39 en Lukas 11 : 45-54). *
* Lees hierbij ook Matteüs 5 : 21-26 en Jakobus 2 : 1-13.
Geciteerd 1: Op een conferentie eerder dit jaar in Berlijn werd 1,8 miljard euro ingezameld voor Soedan. Is dat niet een druppel op een gloeiende plaat? ‘Wij waarderen alles wat er voor ons wordt gedaan, want dat laat zien dat de wereld ons niet negeert. Natuurlijk is de internationale hulpverlening verstoord, mede door het beleid van president Trump en zijn besluit om USAID uit te hollen. En daarnaast: iets is beter dan niets. Zeker omdat er zoveel andere conflicten zijn. Oekraïne, Gaza, het Midden-Oosten… Deze vragen allemaal aandacht. Maar nu is de wereld eraan herinnerd dat de grootste humanitaire crisis zich in Soedan afspeelt. En dat er geld is gegeven, is goed, want het spoort anderen aan om hetzelfde te doen.’
Geciteerd 2: Wilt u niet dat een van beide partijen wint? ‘Ja. In een normale situatie zou je het officiële leger willen steunen in de strijd tegen een andere gewapende groep. Ik wil niet dat het leger ophoudt te bestaan, want de gevolgen daarvan zijn niet te overzien. Want het leger is nodig als een instituut voor het land.
Geciteerd 3: ‘Ik heb hoop. Die is ingegeven door de wetenschap dat een situatie als deze niet eeuwig door kan gaan. En in één opzicht ben ik een optimist. Want vanaf de eerste dag van de burgeroorlog hebben beide strijdende partijen geprobeerd om Soedanese burgers te beïnvloeden via stammenpolitiek, godsdienst en met haatdragende taal (laster!).
De meerderheid van de Soedanezen heeft zich echter afzijdig gehouden en heeft geen partij gekozen. Zij geloven niet dat dit hun oorlog is. Dus als er een wapenstilstand komt, dan geloof ik dat het Soedanese volk weer snel kan herstellen. Zij geloven in vrede, democratie en vrijheid.’
Opgemerkt 1 (bij citaat 1): Wanneer we over dat niet te stoppen van elkaar bestrijden en het bijbehorende bloedvergieten in zo’n land als Soedan horen, dan zijn de meeste christenen nog wel in staat om daarachter en daarin de macht van de boze – die een mensenmoorder is ‘vanaf den beginne’ – en zijn engelen aan het werk te zien. Maar hoe staat het met dat onderkennen van het werk van de boze binnen eigen kerkelijke gemeente en/of binnen de eigen kerk(en). Het leven van onze Heer heeft laten zien dat Hij juist strijd heeft moeten voeren met de machtige ‘kerkleiders’ onder het Godsvolk en dat tot in de (hun?) synagogen toe.
Opgemerkt 2 (bij citaat 2): Wanneer we nu eens de kerkenraad beschouwen als ‘het leger’ binnen een gemeente (land), dan zouden we dus van de kerkenraad mogen verlangen dat ze geen partij kiezen voor één van de elkaar bestrijdende partijen (wanneer die er zijn), maar dat ze hen helpen (zo nodig met ‘dwingende hand’) om weer samen te werken en om weer samen aan tafel te gaan voor vreedzaam overleg en dat ten bate van heel de ‘burgerbevolking’. Of die ‘burgerbevolking’ nu partijen binnen de gemeente(n) of een kerkgenootschap betreft (denk aan de scheuringen van gereformeerd vrijgemaakte gemeenten/kerk in de jaren zestig) of dat het gaat om strijd binnen huwelijk, gezin en familie, de kerkenraad is er om de vrede te helpen handhaven of om die te herstellen. En wanneer die vrede weer bereikt is, gaat het leger (de kerkenraad) niet op de stoel zitten van de partijen die weer tot vrede bereid zijn en voortaan weer vreedzaam samenleven en samenwerken. Die ‘partijen’ worden dan ook onmiddellijk weer in hun eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid erkend en door het leger met rust gelaten. Het leger heeft een dienende – niet heersende – taak!
Opgemerkt slot: Dat het in onze gemeente t.a.v. ons huwelijk en gezin zo gruwelijk mis heeft kunnen gaan – wat de rol/inbreng van de leden van de kerkenraad betreft, vanwege partij kiezen (op basis van beïnvloeding en laster door één van de partijen) en de machtsmiddelen die zij daarna hebben ingezet om één van de partijen te bevoordelen en de andere partij (mijn persoon) te benadelen – daar zijn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. Maar laat ik het nu bij één belangrijke oorzaak laten: Onze gemeente is – mee met de trend van de tijd – een ‘management-gemeente’ geworden en dat vanwege het hoofddoel dat men zich stelde: wij moeten een aantrekkelijke en groeiende gemeente worden. En dat je dat inderdaad met hulp van een goed samengesteld ‘managementteam’ kunt bereiken, daar hebben Ad de Boer en Eric van Ommen in het verleden op een gemeente vergadering aan de hand van statistieken verslag van gedaan. Emeritus predikant ds. F. Van Deursen heeft toen in die betreffende gemeentevergadering nog aan kerkenraad en gemeente willen duidelijk maken – aan de hand van een door hem opgesteld stuk op basis van wat ons vooraf aan die gemeentevergadering was toegezonden of in handen gegeven – dat we hiermee op een verkeerde weg/spoor waren terechtgekomen, maar dat leidde toen alleen maar tot grote droefheid bij de genoemde personen en tot heel wat verbolgenheid binnen de gemeente. Zulke mannen met zo’n goede reputatie en zoveel verdiensten in onze gemeente en elders, die stel je niet op zo’n manier onder kritiek. Dát was ‘uit de boze’ (1).
(1) Wanneer iets uit den boze is, dan is iets totaal niet geschikt en ongepast.
Leestips: Matteüs 5 : 21-26, 1 Korintiërs 6 : 1-11 en Jakobus 2 : 1-13.
Bron citaat: ND Nieuws – ‘Dit ex-regeringslid legt uit hoe Soedan in een burgeroorlog belandde. En hoe het weer goed kan komen’ – door Alexander Dommerholt.
Bron afbeelding: LastDodo