‘Juist door Zijn spreken in de natuur’?

‘Hoe kan wie jong is zuiver (leren) leven?
Door zich te (leren) houden aan Uw Woord.’
(Uit Psalm 119 vers 9)

Geciteerd 1: Opvallend is dat de NGB niet eerst de Bijbel noemt als middel om God en Zijn wil te kennen. Dat zouden wij mogelijk wel gedaan hebben. De kerk wijst ons echter allereerst op de natuur, het ontwerp en het functioneren van de dingen. Die benadering heeft de kerk gemeen met de Schriften van het Oude en Nieuwe Verbond. Denk aan Psalm 19 en aan wat Paulus in Romeinen 1-3 schrijft.

Opgemerkt 1: Toch is dit geen Bijbelse visie ondanks dat het door ‘de kerk’ (?) in de NBG is opgenomen. Adam&Eva leerden God kennen door Zijn gesproken woord tot hen. God liet hen niet eerst maar eens een poosje rondkijken, maar Hij vroeg direct ook al om hun vertrouwen door Zijn woorden bij/over de boom van de kennis van goed en kwaad (Juist dit punt komt als eerste in beeld!). (1)

Geciteerd 2: Ook heidenen konden die stem van God herkennen. Volgens Clemens van Alexandrië (circa 150-215) was de natuurlijke openbaring niet alleen een kennisbron voor goed en kwaad, maar ook een vorm van ”praeparatio evangelica”, een voorbereiding in de heidense wereld op de komst van het Evangelie. We treffen dit gevoelen ook nog bij Voetius (1589-1676). In zijn inaugurele rede als hoogleraar in Utrecht spreekt hij over de dichters van de oudheid als „godgeleerden” en meent hij dat de „dichtkunst der heidenen evenals de aan de Egyptenaren ontroofde vaten, uitstekend tot nut van de tabernakel kan worden aangewend, en bij het uiteenzetten van de leer van de Godzaligheid en bij het bezingen van de lof van de Heere zeer doeltreffend gebruikt kan worden”.

Opgemerkt 2: Met zulke gedachten is het juist ontzettend fout gegaan in de loop van de kerkgeschiedenis en is er mensenroem de kerk binnen gebracht (en die wordt nog altijd geëxploiteerd!) die daar helemaal niet hoort. Daarom krijgen de grote intellectuelen (w.o. Aristoteles en Plato, maar ook Augustinus en Calvijn) er een aandacht en ereplaats die hen helemaal past. Van zulke mensen beweert men graag dat er bij hen vanwege hun intellectuele gaven nog meer goede resten van Gods schepping behouden zijn gebleven, dan bij de minder begaafde broeders en zusters, bij wie alleen maar totale verdorvenheid vanwege de zondeval valt waar te nemen en wordt toegeschreven, terwijl de Heilige Geest juist aan zulke ‘armen van geest’ het Evangelie openbaart! (2)

Geciteerd 3: Immers, volgens de kerkvaders overtuigt de Geest van zonde, gerechtigheid en oordeel, juist door Zijn spreken in de natuur.

Opgemerkt 3: Dit is werkelijk (een) onzin!
NB. Wij moeten het Bijbelse onderscheid tussen wat Gods Geest werkt en wat (alleen) de Heilige Geest (in de harten van de gelovigen middels de Woordopenbaring!) werkt goed blijven zien en hanteren in het naspreken van Gods Woord.

(1) Zie o.a. Paulus woorden ‘met voorbijzien van de tijden der onwetendheid’ in Handelingen 17 : 30 en zie ook ook zijn woorden 2 Korintiërs 4 : 4, in Efeziërs 2 : 1-3 en 12-18.
(2) Zie Jezus’ woorden in Lukas 10 : 21 en Paulus’ woorden in 1 Korintiërs 1 en 2 en zie Jakobus’ woorden in Jakobus 2 : 5.

Bron: ‘Wie Vroege Kerk wil begrijpen moet postmoderne bril afzetten‘ – Lezing van dr. B.A. Zuiddam – Geciteerd in FB-bericht van Jan van Meerten

Bron afbeelding: Joyful Abundant Life

Dit bericht werd geplaatst in Geen categorie. Bookmark de permalink .

Plaats een reactie