‘Ik ben een Joodse man, geboren te Tarsus in Cilicië, maar opgevoed in deze stad en aan de voeten van Gamaliël op de meest nauwgezette wijze onderwezen in de wet van de vaderen, een ijveraar voor God zoals u heden allemaal bent.‘ (Uit Handelingen 22 vers 3)
Geciteerd 1: ‘Maar als je bij de kinderdoop hebt beloofd om je kind op te laten groeien in het christelijk geloof, dan vraagt dat ook offers.’
Opgemerkt 1: Dit is wat van ouders (1) gevraagd wordt: ‘U moet uzelf niet aanpassen aan deze wereld, maar veranderen door uw gezindheid te vernieuwen, om zo te ontdekken en weten wat God van u wil en wat goed en volmaakt en Hem welgevallig is.’ (2) (…) ‘Wees verheugd door de hoop die u hebt, wees standvastig wanneer u tegenspoed ondervindt, en bid onophoudelijk (persoonlijk, samen in huis en in de samenkomsten van de gemeente). Bekommer u om de noden van de heiligen en wees gastvrij. Zegen uw vervolgers; zegen hen, vervloek hen niet. Wees blij met wie zich verblijdt, heb verdriet met wie verdriet heeft. Wees eensgezind; wees niet hoogmoedig, maar zet u aan tot bescheidenheid. Ga niet af op uw eigen inzicht. vergeld geen kwaad met kwaad, maar probeer voor alle mensen het goede te doen. Stel voor zover het in uw macht ligt, alles in het werk om met alle mensen in vrede te leven.’ (…) ‘Laat u niet overwinnen door het kwade, maar overwin het kwade door goed te doen.’
(Uit de leefregels voor een christen zoals te lezen in Romeinen 12).
(1) Mijn/onze ouders en grootouders hebben ons dat ook daadwerkelijk voorgeleefd en wijzelf hebben hen daarin ook weer nagevolgd!
(2) Dat zal alleen kunnen gebeuren wanneer we trouw en eerbiedig door het geloof al de middelen blijven gebruiken die God ons ter beschikking heeft gesteld. Thuis en samen met de gemeente in de samenkomsten en waar dat nog meer past.
Geciteerd 2: ‘Zijn we soms niet te makkelijk als christelijke ouders? Als ik kijk naar mijn eigen gemeente dan is het zoeken naar een moment waarop catechisatie überhaupt kan plaatsvinden. Het kan eigenlijk alleen op zondag want doordeweeks zijn alle tieners druk. Maar christen-zijn heeft ook consequenties voor je agenda.’
Opgemerkt 2: Maar dat is toch/juist helemaal niet (zo) erg dat het alleen op zondag (nog) zou kunnen! Breng daarvoor dan de tweede dienst weer in ere en zorg dat daar de catechismus-prediking is afgestemd op jong en oud. Dan brengen we in praktijk wat ons op de zondag zo past en wat we ook belijden met de woorden ‘Aan Uw voeten Heer, is de hoogste plaats‘.* Aan Zijn voeten zullen we dan leren verstaan (begrijpen, het weten toe te passen) wat onze ‘ware eredienst‘ is, zoals Paulus ons daartoe oproept in Romeinen 12. Dan leren we – als het goed is – ook inzien dat God niet van ons verwacht dat we door de week zo druk zijn met het optuigen van de ‘erediensten’ op zondagochtenden. Onze ware eredienst vindt buiten onze gemeentelijke samenkomsten plaats!
* Opwekking 462.
Bron citaat: ND Geloof – ‘Als je kind niet naar catechisatie wil. ‘Zijn we soms niet te makkelijk als christelijke ouders?’’ – door Linda Stelma
‘De Heer zei tegen Martha (die druk was met de zorg voor de gasten): “Martha, Martha, jij maakt je bezorgd en druk over veel dingen, maar weinig zijn nodig of slechts één; want Maria heeft het goede deel uitgekozen, dat van haar niet zal worden weggenomen”.’ (Uit Lukas 10 de verzen 41-42).
Bron afbeelding: Upside-Down Savior