N.a.v. Exodus 4 : 24-26
Geciteerd 1: De vraag van Berend gaat over Mozes als bloedbruidegom, zoals Mozes wordt beschreven in de Statenvertaling. Van Houwelingen noemt dit ‘een unieke uitdrukking.’ ‘Dat moet Sippora zelf bedacht hebben. Het idee is inderdaad: je bent mijn bruidegom, maar als we zo doorgaan, dan heb ik straks geen man meer. God staat op het punt om jouw leven te nemen. Maar door bloed te vergieten kan ik dat voorkomen en kun jij mijn bruidegom blijven. Waar Mozes dus de boel laat liggen, komt zij ineens tevoorschijn. Ze is een voorbeeld van een vrouw die het initiatief neemt in de Bijbel.’
Geciteerd 2: In Exodus 4 lezen we het mysterieuze, dramatische verhaal van God die Mozes wil doden omdat hij een zoon van hem niet naar Gods bevel heeft laten besnijden. Zippora, de vrouw van Mozes, voorkomt dit echter door haar snelle optreden. Ze komt Mozes te hulp en is niet alleen een redder voor hem, maar door haar daad redt ze het gehele volk Israël.
(…) God wil Mozes doden! Hoe kan dit na de ontmoeting van Mozes met de Heere bij het brandende braambos? Heeft Mozes soms iets misdaan? Nee, hij heeft alleen iets heel bijzonders nagelaten (!) en dat wordt hier door de Heere aan de orde gesteld.
En Zippora ziet dit snel in. Zij en haar man hebben ongetwijfeld vaak over Abraham, de stamvader van Israël (en van Mozes) gesproken. En daarbij heeft Zippora zeker ook gehoord, wat er op Gods bevel moest gebeuren, als er uit Abrahams nageslacht een zoon geboren werd. Het nalaten van de besnijdenis van een zoon van Abraham had de doodstraf tot gevolg (Gen. 17:14). In Midian was het ook niet onbekend gebleven, dat de Midianieten verre familie waren van Abraham, daarom moesten ook zij volgen wat God aan Abraham had opgedragen. De kinderen van Abraham moesten het teken van Gods verbond dragen en juist die besnijdenis had Mozes bij zijn zoon (Eliëzer) achterwege gelaten. Was Mozes soms zelf niet net als alle andere Israëlieten in Gosen besneden?! Kon het gekende teken van de besnijdenis voortaan achterwege worden gelaten?
Zippora redt hem. Ze neemt een vuurstenen mes en besnijdt haar zoon, werpt de afgesneden voorhuid voor Mozes’ voeten en zegt: ‘Bruidegom voor mij vanwege de besnijdenissen’. Daarna treedt de Heere terug. Met deze woorden wordt door Zippora een soort belijdenis uitgesproken, want eigenlijk zegt ze: Mozes, jij bent mijn bruidegom en dat blijf je, maar het kost wel bloed (in het besnijden van onze kinderen).
Vraag: Hebben jullie eigen kinderen al laten dopen? En zo niet, wie neemt dan het initiatief? Of moeten jullie kinderen dat zelf bepalen?
> Zie hierbij ook deze blog: ‘Veronderstelling noch bevinding!‘
Bron citaat 1: ND Podcast ‘De Kamerling’ – ‘Mozes als bloedbruidegom van Sippora. Wat wordt daarmee bedoeld?’ (1) – ND redactie
(1) Vraag beantwoord door Rob van Houwelingen (1955, professor Emeritus of New Testament)
Bron citaat 2: Zie https://nl.protestant.link/de-vrouw-in-de-bijbel-zippora/
Bron afbeelding: SlidePlayer